• Hak davaya adanmış bir ömür

  Hak davaya adanmış bir ömür

  29 Ekim 2011
  “MALIYLA CANIYLA CİHAD EDEN BİR MÜSLÜMAN OLARAK ANILMAK İSTERİM”

   
  | Devamı

     Bugün, 29 Ekim... Cephedeki savaşı kaybettikten sonra pes etmeyen ırkçı emperyalizme karşı, bütün ömrünü cihat ederek geçiren İslam ümmetinin merhum lideri Prof.Dr. Necmettin Erbakan'ın dünyaya geldiği gün....

     Bugün, 29 Ekim... Cephedeki savaşı kaybettikten sonra pes etmeyen aynı ırkçı emperyalizme karşı, bütün ömrünü cihat ederek geçiren İslam ümmetinin merhum lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın bir cumhuriyet bayramında dünyaya geldiği gün. 6 asır dünyaya adalet dağıtan Osmanlı İmparatorluğu'nun küllerinden doğan Türkiye, yaşanan deprem felaketi ve terör acılarının içinde bugün 88. yaşına giriyor. 1926 yılında Sinop'ta hayata gözlerini açtıktan sonra son dakikaya kadar cihat ederek geçen bir ömrün ardından 85 yaşında, geçtiğimiz Şubat ayında ebedi âleme hicret eden Erbakan ise arkasında 'bir çiçekle bahar olmaz' diyenlere ders olacak şekilde bütün dünyayı çiçeklerle saran bir bahar mevsimi bırakarak tarihte İslam kahramanları arasındaki şanlı yerini aldı. Aslında Erbakan'a doğum günü sorulduğunda, o da Cumhuriyet'in kuruluş yıldönümüne mutlaka hep atıf yapardı. Hatta bu iki tarihi çakışmayı, espriyle karışık bir şekilde değerlendirerek, defalarca şu ifadeyi kullanmıştı: "Doğum günüm için Türkiye'nin her yerinde bu kadar merasime ne gerek var? Ama şunu ifade etmek isterim ki Cumhuriyet Bayramı'nda doğmak insanı memnun eden bir husustur. Cumhuriyetin kendisi de bir doğuştur. Onunla birlikte doğmuş olmak bir sevinç kaynağıdır. İnşallah beraberce doğduğumuz Cumhuriyetimizi lider ülke yapacağız, yeni bir dünya kuracağız ve bütün ülkelerin önüne geçireceğiz"

  Almanya'daki başarı

     Alman ordusu için araştırma yapan DVL araştırma merkezinde Profesör Schimit ile birlikte çok başarılı çalışmalar yaptı. Aachen'da çalıştığı 1.5 yıl süre içerisinde, bir tanesi doktora tezi olmak üzere 3 tez hazırlayan Erbakan, Alman üniversitelerinde geçerli olan "Doktor" unvanını aldı. Alman Ekonomi Bakanlığı için motorların daha az yakıt yakmaları konusunda araştırmalar yaparak rapor veren ve bu arada da doçentlik tezini hazırlayan Erbakan'ın "Dizel motorlarda püskürtülen yakıtın nasıl tutuştuğunu" matematiksel olarak izah eden bu tez, Alman ilim çevrelerinde büyük yankı uyandırdı. Tezin mecmualarda neşredilmesi üzerine o tarihte Almanya'nın en büyük motor fabrikası olan Deutz motor fabrikalarının umum müdürü Prof. Dr. Flats tarafından Leopar tanklarının motorları ile ilgili araştırmalar yapmak üzere bu fabrikaya davet edildi.

  Devrim otomobili

     II. Dünya Harbi'nden sonra Alman üniversitelerinde ilk Türk ilim adamı olan Erbakan, 1953 yılında doçentlik imtihanını vermek üzere İstanbul'a döndü. İmtihan sonucunda 27 yaşında Türkiye'nin en genç doçenti olma başarısını gösterdi. 1956 yılında Türkiye'de ilk yerli motoru imal edecek olan, 200 ortaklı Gümüş Motor A.Ş.'yi kurdu. Ve bugün Pancar Motor adı altında çalışan fabrikanın temelini 1 Temmuz 1956'da attı. 1960 yılında Ankara'da yapılan Sanayi Kongresi'nde Gümüş Motor'un yaptığı imalatları sunan Erbakan, "Yeni hedef otomobillerin Türkiye'de yapılmasıdır" fikrini ortaya atmış, o zaman yönetimde olan askerler tarafından revac bulan bu fikir üzerine Eskişehir Demiryolları CER atölyesinde "Devrim Otomobili" adıyla ilk yerli otomobil Erbakan tarafından imal edildi. Askeri yönetim Gümüş Motor fabrikasını gezmiş, büyük ilgi ve heyecan duymuşlar, bunun üzerine 200'e yakın General ve üst rütbeli subaya Erbakan tarafından bir Sanayi Konferansı verildi.

  MSP yüzde 12 oy aldı

     Erbakan mücadeleden vazgeçmedi. Daha sonra 11 Ekim 1972 tarihinde Milli Selamet Partisi'ni kurdu. MSP, Erbakan liderliğinde girilen 1973 seçimlerinde yüzde 12 oyla 48 milletvekilliği ve 3 senatörlük kazanarak 51 parlamenterle Meclis'e girdi. 1974 yılı başında kurulan MSP-CHP koalisyonunun bozdurulmasından sonra kurulan dörtlü koalisyonda da yer alan MSP'nin Genel Başkanı yine Başbakan Yardımcılığı ve Ekonomik Kurul Başkanlığı görevlerini üstlendi. 5 Haziran 1977 seçimlerinden sonra kurulan üçlü koalisyonda da bu görevini devam ettiren Erbakan liderliğindeki MSP, böylece toplam 4 yıl süreyle hükümet ortağı oldu. 1978 yılı başında 12 Eylül 1980'e kadar muhalefette kalan MSP'nin Genel Başkanlığını yürüten Erbakan, 12 Eylül İhtilali'nin getirdiği antidemokratik uygulama ve yasaklarla Eylül 1987 yılına kadar politikadan resmen uzak tutuldu.

  Bütün okullarda birinci

  *Erbakan29 Ekim 1926 yılında Sinop'ta doğdu. Babası Adana'nın Kozan ve Saimbeyli bölgesinde yaşamış olan Kozanoğullarından Mehmet Sabri Erbakan. Ağır ceza reisi olan babasının birçok yerde görev yapmış olması dolayısıyla çocukluğu muhtelif şehirlerde geçen Erbakan'ın annesi de Sinop'un tanınmış ailelerinden birinin kızı olan Kamer Hanım. Kayseri Cumhuriyet İlkokulu'nda başlayan ilkokul öğrenimi babasının tayin olması üzerine gittikleri Trabzon'da okul birincisi olarak tamamladı.

  *1937 yılında İstanbul Erkek Lisesi'nde orta tahsiline başladı. Liseyi de 1943 yılında birincilikle bitirdi. 1948 yılı yaz döneminde İTÜ Makine Fakültesinden birincilikle mezun olan Erbakan, aynı yıl Makine Fakültesi Motorlar Kürsü'nde asistan olarak göreve başladı. 3 yıllık asistanlık döneminde o zaman doktora tezine tekabül eden yeterlilik tezini hazırladı. Sınıflarda ders vermek doçent ve profesörlerin yetkisinde olmasına rağmen kendisi asistan olduğu halde ders vermesine izin verildi. Yeterlilik tezindeki başarısından dolayı üniversite tarafından 1951 yılında Aachen Teknik Üniversitesi'nde ilmi araştırmalar yapmak, bilgi ve görgüsünü artırmak üzere Almanya'ya gönderildi.

  TOBB'dan başlayan mücadele

     1965 yılında profesör olan Erbakan, Şubat 1966'da Odalar Birliği Sanayi Dairesi Başkanlığına getirildi. Daha sonra Genel Sekreter olan Erbakan, 1968 Mayıs'ında Odalar Birliği İdare Heyeti Üyesi, Mayıs 1969'da da Odalar Birliği Başkanı oldu. O zamanki hükümet her türlü kanuni hükümleri hiçe sayarak Erbakan'ı polis zoruyla görevinden uzaklaştırdı. Erbakan, 1967 yılında Nermin Hanım ile evlendi. Sanayiye gerekli ilginin gösterilmemesi üzerine siyasete atılmaya karar verdi. 1969 seçimlerinde Konya'dan bağımsız olarak adaylığını koydu ve seçilerek Meclis'e girdi. 24 Ocak 1970 tarihinde Milli Görüş'ün ilk partisi olan Milli Nizam Partisi'ni kurdu. MNP, 1971 Nisan'ında ihtilal yönetiminin de baskısıyla,  antidemokratik bir biçimde kapatıldı.

  Refah efsanesi

     Eylül 1987'deki referandumla yeniden siyasi haklarını elde eden Erbakan, 1983'de kurulmuş olan Refah Partisi'nin, 11 Ekim 1987 tarihinde yapılan kongresinde oy birliği ile Genel Başkanlığa seçildi. 1991 seçimlerinde Konya'dan yeniden Milletvekili seçildi. 1995 genel seçimlerinde tekrar Konya'dan Milletvekili seçilerek meclise girdi. Bu seçimlerde Refah Partisi yüzde 21.7 ile birinci oldu. Bunun üzerine 28 Haziranda hükümeti kurma görevini alarak 7 Temmuzda güvenoyuyla Türkiye'nin Başbakanı oldu. DYP ile kurulan koalisyon hükümeti sırasında halkın desteğini alan birçok önemli başarının yanında uluslararası alanda gelişmekte olan 8 ülkenin işbirliğine öncülük yaparak büyük bir gayretle bir yıl gibi kısa bir sürede D-8 (Development-8) oluşumu meydana getirildi.

  1998 yılı Şubat ayında Genel Başkanı olduğu Refah Partisi'nin kapanmasıyla 5 yıl siyasi yasaklı hale getirilen Erbakan, 17 Ekim 2010 tarihinde ikinci defa Saadet Partisi'ne Genel Başkan seçildi. Ömrünü Türkiye'nin lider ülke olmasına ve dünya Müslümanlarının birleşmesine adayan Erbakan, son nefesine kadar inandığı dava uğrunda mücadele verdi. Arkasından gelen milyonlarca takipçisine, örnek bir ideal, başarılı bir çalışma modeli ve dosdoğru bir çizgi bırakan Erbakan, 27 Şubat 2011 tarihinde fani âlemden baki âleme hicret etti.

  Son yolculuğuna ise, Milli Görüşçülere hayatı boyunca örnek gösterdiği Fatih Sultan Mehmet'in manevi makamının bulunduğu Fatih Camisi'nden 1 milyonu aşkın seveni tarafından uğurlandı.

  "Malıyla canıyla cihad eden bir Müslüman olarak anılmak isterim"

  * Büyük Kıbrıs Zaferi

  * Manevi kalkınmanın plana bağlanması

  * İmam Hatip Okullarının yeniden açılışı

  * İmam Hatiplerin sayısının 600'e, öğrencisi sayısının 600 bine çıkarılması

  * Bütün okullarda din ve ahlâk derslerinin konması

  * 5 bin Kuran Kursu açılması, öğrenci sayısının 1 milyona çıkarılması

  * Türkiye'nin İslam Konferansı'na üye yapılması

  * İslam Bankası'na kurucu ortak olunması

  * Ağır Sanayi Hamlesi

  * Otoyol Hamlesi

  * Yeniden Büyük Türkiye projeleri

  * Adil Düzen

  * Türkiye-İran arasındaki ticarette doların kullanılmasına son verilmesi.

  * 54. Hükümetin efsane hizmetler: 100 alan memura 216, 100 alan işçiye 221, 100 alan köylüye 312 ve 100 alan Bağkur emeklisine 1000 verilmesi

  * Denk bütçe

  * Havuz sistemi

  * Kaynak paketleri; 56 milyar dolarlık bütçeye vergi koymadan, zam yapmadan, borç almadan sırf milli kaynaklara dayanarak 6 ayda 35 milyar dolar, yani yılda 70 milyar dolar ilave kaynak bulunması.

  * Çekiç Gücün Türkiye'den gönderilmesi

  * Irak petrol boru hattının yeniden açılması

  * D-8


  Son nefesine kadar mücadele etti

     Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan, ömrünü Türkiye'nin lider ülke olmasına ve dünya Müslümanlarının birleşmesine adadı. Erbakan, son nefesine kadar inandığı dava uğrunda mücadele verdi. Arkasından gelen milyonlarca takipçisine, örnek bir ideal, başarılı bir çalışma modeli ve dosdoğru bir çizgi bırakan Erbakan, 27 Şubat 2011 tarihinde fani âlemden baki âleme hicret etti.

  "Her şeyi Allah rızası için yaptım"

   

  Bu Haber 9578 defa okunmuştur.
  Dost Siteler...
  www.millicozum.com
  www.necmeddinerbakan.net

 
Yorum Ekleyin
Yorum eklemek için üye olmanız gerekmektedir.
 
Telif Hakkı: Prof. Dr. Necmettin Erbakan - NecmettinErbakan.Net, Necmettinerbakan.org | Milli Çözüm Dergisi | AhmetAkgul.Net | MealiKerim.com | İLETİŞİM |RSS