• KÜRESEL GIDA KRİZİ ALARMI VE ERDOĞAN'IN YANLIŞ TARIM POLİTİKALARI

  KÜRESEL GIDA KRİZİ ALARMI VE ERDOĞAN'IN YANLIŞ TARIM POLİTİKALARI

  01 Eylül 2022

   
  | Devamı
   

  BM’den: “Ukrayna'daki savaş gelecek aylarda küresel gıda krizine yol açabilir” Uyarısı!

  Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Rusya'nın Ukrayna'da sürdürdüğü savaşın tarım ürünlerinin fiyatlarının artmasına yol açtığını hatırlatmış, savaşın ve fiyatlardaki artışın devam etmesi halinde küresel gıda krizi yaşanabileceği konusunda uyarmıştı. Guterres, özellikle az gelişmiş ülkelerde ve yoksul halklarda gıda güvenliğinin savaş sebebiyle daha ciddi bir tehlike altına girdiğini vurgulamıştı. Ukrayna'dan yapılan gıda ihracatının savaş öncesi seviyeye dönmemesi halinde dünyanın yıllarca sürecek bir kıtlıkla karşı karşıya kalabileceği konusunda uyarıda bulunmuşlardı. Ukrayna'da üretilen ve dünya genelinde ihtiyacın önemli bir kısmını karşılayan ayçiçek yağı ve bazı tahıl ürünleri, limanların kapalı olması nedeniyle başka ülkelere ihraç edilemiyordu. Bu da arzı düşürürken fiyatları artırıyordu. BM verilerine göre küresel gıda fiyatları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 artmış bulunuyordu.

  New York Times’a konuşan Guterres: "Savaş on milyonlarca insanı gıda güvensizliğinin sınırlarına itti, bu da yetersiz beslenme, geniş kitlelerde açlık ve nihayetinde kıtlığa yol açabilir" kaygılarını aktarmış ve: "Birlikte harekete geçersek dünyada herkese yetecek kadar gıda var. Ancak bu sorunu bugün çözmezsek gelecek aylarda küresel gıda yokluğuyla karşı karşıya kalabiliriz" uyarısı yapmıştı.

  Ukrayna'nın gıda üretimi konusunda bir adım atılmadığı takdirde krize etkili bir çözüm bulunamayacağını belirten Guterres, Rusya ve Belarus'ta üretilen gübrenin de küresel piyasaya ulaştırılması gerektiğini söyleyerek, bu konuyla ilgili Rusya ve Belarus'la yoğun iletişim halinde olduğunu; ABD ve Avrupa Birliği (AB) ile de görüşerek ithalatı normal seviyelere çekmeye çalıştığını hatırlatmıştı. Guterres'in açıklamalarının; Dünya Bankası'nın dünyadaki gıda güvensizliği sorununa çözüm için 12 milyar dolarlık daha fon ayırdığı açıklamasıyla aynı güne denk gelmesi anlamlıydı. Savaş öncesinde Rusya ve Ukrayna, dünyanın tahıl ihtiyacının yüzde 30'unu karşılıyordu. Ukrayna dünyanın "ekmek sepeti" olarak anılırken limanlarından her ay 4,5 milyon ton tarım ürünü ihraç ediliyordu. Rusya'nın 24 Şubat 2022’de başlayan askeri harekâtından bu yana arz büyük oranda azalıyor ve dünya genelinde fiyatlar artıyordu. Ardından diğer kritik tahıl üreticisi olan Hindistan'ın da ihracatı durdurduğunu açıklaması ile fiyatlar daha da yükseliyordu. BM'ye göre şu an bir önceki hasattan elde edilen yaklaşık 20 milyon ton tahıl, Ukrayna'dan çıkarılamıyordu. Eğer küresel piyasaya çıkışına izin verilirse dünya genelinde büyük bir rahatlama yaşanacağı belirtiliyordu.

  Küresel vampirler, gıda ve enerjiden 453 milyar dolar kazanmışlardı!

  Kâr amacı gütmeyen uluslararası yardım kuruluşu Oxfam, gıda ve enerji milyarderlerinin servetinin Ukrayna-Rusya savaşı ve pandemi nedeniyle son iki yılda 453 milyar dolar arttığını ortaya koymuştu. Oxfam, zenginler için durum böyleyken, yıl sonuna kadar aşırı yoksul insan sayısının 860 milyona çıkabileceğini belirterek, zenginlerden kalıcı olarak servet vergisi alınması çağrısında bulunmuştu.

  62 Yeni gıda milyarderi ortaya çıkmıştı!

  Dünyanın iş dünyası ve siyasi seçkinleri İsviçre'nin Davos kentindeki Dünya Ekonomik Forumu için bir araya gelirken, Oxfam küresel gıda fiyatlarının hızla artmasının sadece 24 ayda, 62 yeni gıda milyarderinin ortaya çıkmasına yardımcı olduğunu açıklamıştı.

  Günlük 30 Liranın altında yaşayan insan sayısı 860 milyona ulaşacaktı!

  Bununla birlikte Oxfam’ın raporuna göre, 2021’de ortalama yüzde 30'dan fazla artan gıda fiyatlarının, pandemi öncesine göre 263 milyondan fazla insanı akut yoksulluğa itmesi bekleniyordu. Bu durum günde 1,90 doların (yaklaşık 30 lira) altında bir gelirle yaşayan insan sayısını yıl sonuna kadar, Birleşik Krallık, Fransa, Almanya ve İspanya'nın toplam nüfuslarına eşdeğer bir şekilde 860 milyona çıkması anlamına geliyordu. 2021 yılında dünyanın en zengin insanı Elon Musk, 'servetinin küçük bir kısmıyla dünyadaki açlık sorunu çözülebilir' diyen Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı Direktörü David Beasley'e meydan okuyarak dünyadaki açlık sorununu nasıl çözeceklerini kanıtlamaları durumunda Tesla hisselerini satmaya hazır olduğunu söylüyordu. Oxfam’ın Birleşik Krallık CEO'su Danny Sriskandarajah konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Doğu Afrika'daki insanların açlıktan ölmesi, dünyanın süper zenginlerinin servetlerinin hızla artan gıda ve enerji fiyatlarıyla beslenmesini ahlâki olarak savunamayacağını belirtiyordu. “Yüz milyonlarca insanın aşırı yoksullukla karşı karşıya olduğu bir zamanda, hükümetlerin kimsenin geride kalmamasını sağlamak için devasa kâr ve zenginlikleri ele almaması için hiçbir mazeret olamaz” diyordu.
  ...
  MAKALENİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ..
 
Yorum Ekleyin
Yorum eklemek için üye olmanız gerekmektedir.
 
Telif Hakkı: Prof. Dr. Necmettin Erbakan - NecmettinErbakan.Net, Necmettinerbakan.org | Milli Çözüm Dergisi | AhmetAkgul.Net | MealiKerim.com | İLETİŞİM |RSS