• ERBAKAN HOCAMIZIN MANEVİ UYARILARI VE HAYATİ BUYRUKLARI!

  ERBAKAN HOCAMIZIN MANEVİ UYARILARI VE HAYATİ BUYRUKLARI!

  01 Şubat 2022

   
  | Devamı
   

  ERBAKAN HOCAMIZIN MANEVİ UYARILARI

  VE

  HAYATİ BUYRUKLARI!

            

  “Söz insana, insan söylediği söze yakışmalı. Söz var incidir, söz var incitir!”

  “Bu dünyada yaşadığın yeri cennete çevirip, asıl cennet için gayret etmedikçe, her yer sana cehennem oluverir!”

  “Bazılarınız olan bitene hayret ederek, bazılarınız ise olup biteceklere gayret ederek yaşıyorsunuz. Ve en sonunda mutlu olanlar ve zaferi yaşayanlar ise, hep yüksek ve kutsal gayeleri güdenler ve o yolda sabırla gayret edenlerdir!”

  “Artık hedefe vardım diyen yanılır, çünkü her yolun sonu yine yoldur!”

  “Bir insana başkalarının yanında verilen öğüt, öğüt değil hakarettir… Çünkü küçük düşürmeye ve ezmeye yöneliktir!..”

  “Hile, belki sana o anki oyunu kazandırabilir, fakat kaderini asla değiştirmeyecektir!..”

  “Ya Rabbi; duanın hayırlı olanını, sevginin hayırlı olanını, eşin, evladın, dostun, arkadaşın hayırlı olanını; hayırda koşanını… İşin hayırlı olanını, ömrün hayırlı olanını, ve ölümün hayırlı olanını ver!” (Âmin)

  “Ya Rabbi; sevginin boşundan ve yapmacığından, işin kesadından, dostun fesadından, şifasız hastalıktan, şükürsüz rızıktan, hayırsız evlattan, cehennem yoldaşı eşten bizleri koru!” (Âmin)

  Erbakan Hocamız bana sordular: “Bugüne kadar gördüğün bütün rüyaları zihninde toparlarsan, söyleyebileceğin ilk cümle ne olurdu?” “Hocam, sanki Siz tüm yeryüzünü saran bir gökyüzüsünüz ve biz nereye gidersek gidelim duanız ve himmetiniz hep üzerimizde, hep bizi kuşatıyor!..” dedim, memnun oldular…

  “Dön, kendine bir bak, bir sor: ‘Ben doğru bir insan mıyım?’ diye!.. Evet diyemiyorsan, yorul, yoğrul ve doğrul!..”

  “Doğru insan, söyledikleri ile yaptıklarının birbirini tutmamasından utanç duyar!..”

  “İnsanın hesaba çekileceği şeyler vardır, biliyorsun. Bir insan yaşı kadar ve her yaşa yakışır durumda yaşayıp yaşamadığından da hesaba çekilecektir. Öyleyse her yılını, her yaşını ve hele şu anını gerektiği gibi yaşa!”

  “Ertelemek, yaşamın mayasını kaçırır. Dünya ilk hamleyi yapmaktan, ilk adımı atmaktan korkan ve fırsatları kaçıran insanlarla doludur; ki hepsi pişman ve hepsi perişandır!..”

  “Kalk; ilk sen yürü, ilk sen koş, ilk sen git, ilk sen söyle sevdiğini, ilk sen söyle özlemini, ilk sen ver selamı. Allah ilkleri sever; Allah, ilk adım atanların da ilkidir!”

  “Aklınıza yazın; ister yüzünüzdeki ister gönlünüzdeki göz, harama baktıkça ve hayâsız hayaller kurguladıkça, Rabbine yönelip rü’yete ulaşamaz… El harama uzandıkça Rabbine uzanamaz, ayak harama koştukça Rabbine varamaz, kalp harama attıkça Rabbinde duramaz!..”

  “(Allah) Gözlerin hainliğini (şehvetli ve kötü niyetli seyirlerini) ve kalplerin gizlediği (düşünceleri) elbette bilip durmaktadır. [Not: Cenab-ı Hakk, hem hizmet ve fazilet ehline haset ve hıyanet nazarıyla bakanları; hem de başkasının mahremini veya TV, dergi ve internet ekranlarındaki ahlâksız görüntüleri seyre koyulanları bildiğini hatırlatıp, bizleri iffetli olmaya davet buyurmaktadır.]” (Mü’min Suresi: 19. Ayet)

  “Göklerde ve yerde ne varsa Allah'ındır. İçinizdekini (kurgulayıp nefislerinizde beslediklerinizi) açığa vursanız da, gizli tutsanız da, Allah sizi (niyet ve hedefleriniz doğrultusunda) onunla sorguya (hesaba) çekecektir. Sonra dilediğini bağışlar, dilediğini azaplandırır. Allah, her şeye (güç yetiren) Kâdir’dir.” (Bakara Suresi: 284. Ayet)

  “Eğer beş para etmez şeyleri dert eder durur, hayatı hem kendine, hem de etrafına dar edersen, değersiz ve dengesiz bir yaşam sürersin. Değersiz işlerde harcanıverirsin... Ve sonunda değersiz bir ölümle de koyar gidersin!”

  “Sana bir görev verildiği zaman etraflıca çalış, en doğru kaynaklardan araştır, tüm dikkatini vererek düşün taşın, düşündüklerini defalarca gözden geçir, sonra vardığın kanaat ve kararı samimi bir imanla ve pes etmeden uygula!”

  “(Ey Resulüm; Sen) O vakit, Allah’tan bir rahmet ile onlara yumuşak davrandın, şayet kaba ve katı yürekli olsaydın, hiç şüphesiz etrafından dağılıp giderlerdi. O halde onların kusurlarını affet, bağışlanmaları (ve ıslah olmaları) için dua et. (Topluma ve teşkilata ait) İşlerde onlara danış. (Ama) Artık (kesin) kararını verdiğin zaman da, Allah’a güven (ve işe başla). Çünkü Allah, tevekkül edip Kendine sığınanları sevmekte (ve desteklemekte)dir.” (Al-i İmran Suresi: 159. Ayet)

  “İnsanlara, hayvanlara, bitkilere, ağaçlara, her şeye ve her halde merhametle davran. Merhametten mahrum olan, bütün hayırlardan da mahrum olur! Unutma ki; etme-bulma dünyasıdır. Herkes ektiğini biçmiş olacak ve elbette ettiğini bulacaktır!.. Kullarının yaptıklarına uygun bir ceza ve karşılık vermek, Allah’ın adaletinin icabıdır!..”

  “Hani ‘Her şey üzerime üzerime geliyor’ deyip duruyorsun ya: hiçbir şeyin üzerine geldiği yok. Aslında sen her şeyin üzerinde duruyorsun… Kendini ve sermayeni boşa harcıyorsun!..”

  “Ey cahil, gafil ve hain kişi! Özün eğri senin, özün özün… Kimin özü eğri ise; dine de, davaya da, Bize de, kendine de zarardır!”

  “Hocam bize anlat, bize öğret, bize gizli-aşikâr tüm gerçekleri göster…” öyle mi? Peki, söyleyeyim: “Öleceksin iki gözümün çiçeği; bundan âlâ, bundan aşikâr bir gerçek var mı? Ve ölümü hatırlayıp, ona hazırlanmaktan daha üstün bilgelik aranır mı? Ölümü ve hesabı unutup, gaflet ve hıyanet yolunu tutup, Dinini ve davasını rüşvet sunup, bu hâl ile ölüp kabre konulanların, zahirde kahraman ve evliya bilinmeleri bir işe yarar mı?”

  “Kalk demişiz kalkmamış, yap demişiz yapmamış, oku demişiz okumamış, yan demişiz yanmamışsın… Üstelik kolumuzu-kanadımızı yani en sadık dostlarımızı kırmışsın; bir de kalkmışsın: ‘Hocam, bana sıkı sıkı sarıl, beni dünya ve ahirette bırakma’ diyorsun. Bu kırık kol ve kanatla Biz seni nasıl saralım?”

  “Kör cehaletin içinde, gaflet ve meskenet döşeğinde uyuyorsun, seni uyandırmaya çalıştığımız için de Bize kızıyorsun! ‘Yok Hocam, hâşâ, Size nasıl kızarım?’ Peki, yaptığın ne? Başka bir adı varsa sen söyle!”

  “Siz davadaki yılgınlık ve yamukluğunuzla, günahlarınız ve kötü huylarınızla Bizi en derinimizden paramparça ederken, Biz hâlâ umutla sizin ahiretiniz ve dünyanız, maddi-manevi mutluluğunuz için çabalıyoruz!”

  “Koş dedikçe yavaşlıyorsun kardeş; yolu ve davadaki sorumluluğu gözünde büyütmüşsün. Yolu gözünde büyütenin, yolu elbette yavaşlar!”

  “‘Ya Rabbi; Senin affın, kardeşlerimin günahlarından büyüktür. Rabbim; benim tedbirim, Senin takdirinden küçüktür’ diyerek samimi dualarda bulun. Kardeşlerinin hatalarını saymak, seni mukaddes yapmaz!”

  “Aklına yaz ve tüm samimiyetinle inan ki; Allah, sadece Kendi rızasını gözeten kulunun kalbini, hayatını ve haysiyetini hiç kimseye ve hiçbir güce talan ettirmez!”

  “Yüreğin yorgunsa, bil ki Allah'ın ikramı yakındır!”

  “Dılşikeste (gönlü kadere kızgın ve kırık) olan, hasmullah olur! Çünkü Ezeli takdir ve taksime itiraz edenler, aslında bir nevi Allah’a düşmanlık ediyordur!..”

  “Niçin defalarca imtihan olunursunuz, niçin defalarca elekten geçmek için savrulursunuz? Ki; altın mısınız, bakır mısınız, teneke parçası mısınız belli olsun!”

  “Kapıların, pencerelerin sımsıkı kapalı kalıp, gürültülü düşüncelere dalıp gitmişsin. Sus da; içinden asla çıkamayacağını zannettiğin karanlıklardan aydınlıklara doğru, Allah’ın açacağı kapının sesini dinle!”

  “Sessizce ve dünyalık kayıplardan dolayı düştüğün derince endişelerden, ve kalbi tüketen gereksiz hüzünden Allah'a sığınmak lazımdır!”

  “İnsansın, hasbel beşer bazen gaflete dalıyorsun ve yanılıyorsun… Elbette kaybettiğini sandığın şeyin, Allah'ın ikramı olduğunu sonradan anlıyorsun!”

  “Sonuç olarak; bu dâr-ı dünyada hiçbir canı incitme. Sen kalbini eline alıp, gizli günahlarının ve kirli kurgularının herkes tarafından seyredileceği şekilde, hiç utanmadan dolaşabilir misin, hem de içindekilerden hiç gocunmadan, çekinmeden? Eğer böyle dolaşabilirsen; kazanmışsın demektir!”[1]

  Şiir:

            

  ŞEHVETTEN SAKIN!

        

  Verip alan Rabbim, gayrı sebeptir

  Sen sinsi dürtüden, gafletten sakın...

  Maksuda erdiren, gayret edeptir

  Nefisle Şeytanla, halvetten sakın

  Hem öfkeden hem de, şehvetten sakın...

          

  Sadık tevbe edip, sözünü tutan

  Nefsin dizginleyen, gayzını yutan

  Daim huzurdasın, Allah’tan utan

  Sakın kibirlenme, satvetten1 sakın

  Kalb kiri kibirden, şehvetten sakın...

          

  Şeytani hesaplar, hayaller kurma

  Facirler överse, hiç hayra yorma

  Münafık söverse, üstünde durma

  Fasıkın verdiği, şerbetten sakın

  Riyadan gururdan, şehvetten sakın…

          

  Dünya çin Din satan, kahbelik eder

  Allah’la aldatan, Bel’amdan beter

  Ecel peşindedir, uyan be yeter

  Haram haksız kazanç, servetten sakın

  İftira yalandan, şehvetten sakın...

          

  Nerde olursanız, Allah beraber

  Edepsizlik eden, olur derbeder

  Faiz fuhş hoş gören, Hakk’la harb eder

  Zalime haine, ülfetten2 sakın

  Rehavet rezalet, şehvetten sakın…

          

  Kur’an hükmedilmez, hani şeriat

  İslam edebiyat, değil icraat

  Pozla palavrayla, çıkmaz inşaat

  Riyakârlık için, mürvetten3 sakın

  Benlik bencillikten, şehvetten sakın...

          

  Ölmeyecek gibi, dünyaya daldın

  Ne cihat ne takva, kendini saldın

  Ne meal okudun, ne ibret aldın

  Kötülük küfürden, şirretten4 sakın

  Hıyanet hakaret, şehvetten sakın...

            

  Dindar kahraman rol, oynar etrafa

  Altın renkli bakır, sorun sarrafa

  İslam Birliğini, kaldırmış rafa

  Haçlı AB için, fetretten5 sakın

  Günahtan isyandan, şehvetten sakın...

          

  Cahil makam çıkar, için savrulur

  Milli Çözüm Hakkı, söyler savunur

  Allah rızasıyla, şükür avunur

  Dostuna ahbaba, külfetten6 sakın

  Şirkten şekavetten, şehvetten sakın…

          

  Mü’minin gözü de, gönlü de toktur

  Haram bakış kalbe, zehirli oktur

  Zina gözün rü’yet, görmesi yoktur

  Zihni bulandıran, davetten sakın

  Şerefin çürüten, şehvetten sakın…

            

  Şeytan tuzağıdır, zina kurgusu

  Hayâ kapın deler, hayal burgusu

  Çok ağır pornonun, hesap sorgusu

  Çirkefle anılan, şöhretten sakın

  Ruhunu karartan, şehvetten sakın...

            

   

  1- Satvet: Kaba kuvvet, saldırgan hareket.

  2- Ülfet: Gönül yakınlığı, sevgi bağı.

  3- Mürvet: Mertlik, iyilikseverlik, kadirbilirlik.

  4- Şirret: Şerlilik, rezillik.

  5- Fetret: Uyuşukluk ve zafiyet dönemi, gerilemek.

  6- Külfet: Gereksiz zahmet ve sıkıntı vermek.

   

   

  ALTIN NASİHATLAR

   

  Başka bir rüyamda[2]: Aziz Erbakan Hocamızın büyükçe bir alanı parke taşlarla döşediklerini görüyorum. Tuğla ve krem renkli parke taşlarının aralarını kireç gibi bir tozla yapıştırıyorlar ve parke taşlarının üzerlerine mübarek ellerindeki mala benzeri bir aletle hafiften vurarak sağlamlaştırıp taşların birbirine kenetlenmesini sağlıyorlar. Selam veriyorum, Erbakan Hocamız selamımı alıyorlar. Ben: "Aziz Hocam, bu alan çok büyük, hava da çok soğukmuş. Ben de bir şeyler yapabilir miyim? Talimat buyurursanız abilere haber verilsin, bu işi yapacak görevliler ayarlansın?" dedim. Erbakan Hocamız: "Bana gerçekten yardım etmek istiyor musun?" buyurdular. Ben: "Elbette Aziz Hocam; Siz uğraşıp yorulurken ben böyle boş boş durunca çok rahatsız oluyorum!" dedim. Erbakan Hocamız: "İnsanı yoran böyle ufak tefek çalışmalar değildir ki, dünyanın telaşıdır. Ya Rabbi; dünya telaşının yorduğu kalplerimizi, Seninle dinlendir!" buyurdular. Ben: "Çok doğru Aziz Hocam, dünya telaşına öyle kapıldık ki, hesap kitapla uğraşırken dünyaya geliş sebebimizi unuttuk!" dedim. Erbakan Hocamız: "Geceni gündüzüne katsan, yemeden içmeden, dünyalık bütün malını hesap etmeye kalksan; çarpsan, bölsen, çıkarsan, toplasan neticesi ne olur, sonuç ne çıkar biliyor musun? Topu topu beş metre bez! Tabi o da nasip olursa! O halde inancını, kutsalını, değerlerini dünya telaşına karıştırmaya değer mi? Eğer sen, değerlerini diğerlerinden ayıramazsan, bir elinde “meğerlerinle”, diğer elinde “keşkelerinle” şaşar kalırsın!.. Oysa insan değerleri için yaşar. İnsan imanı için yaşar. Eğer iman yümniyle (inancın verdiği uğur, huzur, bilinç ve bereketle) yürürsen, emn-ü emân içinde olursun. Yok, İmanını, değerlerini es geçer, mutluluğu, huzuru, çareyi insanlarda ararsan, çaresiz kalırsın. Çünkü çare evvelde de ahirde de sadece Allah'tır! İnsan bir ömür koşar da, ulaştığı ancak nasibidir. O zaman dua etmek gerekir: 'Ya Rabbi, gönlümü nasibinden başka bir şey ile yorma' diye.

  Allah’ın Rızası ve nasibin için uğraşırken de; ‘Ya Rabbi; beni kimsenin saçına ak, sırtına yük, kalbine kötü iz etme!' (Âmin) diye dua et. Ağzından çıkan her kelimenin, gönlünden geçen her fikrin Şahidi var biliyorsun! Bunları bildiğin halde fırıldak peşinde olma. Yaptığını zannettiğin ibadete güvenip gururlanma. Çünkü, 'Sahibine üzüntü veren günah, gurur veren ibadetten hayırlıdır!' Sakın gurura, kibre meyletme. Bir insanın kalbinde ne kadar kibir varsa, aklında o kadar noksanlık vardır! Kibrinle insanlara yüklenip, kalp kırma sakın! Eğer dilinle insanları kırarsan, ibadetlerinle kendini temizleyemezsin! Anlaştığın anlaşamadığın, kırdığın onore ettiğin tüm din kardeşlerinin her biri ile kardeşsin, doğru, herkes birbiri ile kardeştir. Sorulması gereken soru şu; kardeşsiniz tamam da, siz Habil misiniz, yoksa Kâbil mii? Adını koy ve ona göre hareket et, ona göre yaşa.

  Kalbini Allah'a kilitle; sonra da içini rahatlat. Ve kendine deki: 'Benim kaderim, Yazarların en mükemmeli tarafından yazıldı. O Yazar benim kitabımı, en ince ayrıntılarına kadar; benim kendim için tasavvur edemeyeceğim güzellik ve özelliklerle doldurdu. O halde yazılana razıyım, kader kalemimi elinde tutana şükürler olsun' de. Ve Allah'ın seni mesul tuttuğu şeylere yönel. Bak, sorumluluklarını kuşanmak ve ahiret hazırlığına yoğunlaşmak var ya; bu en mükemmel ve en net mutluluk reçetesidir aslında. Yalnızca mesul olduğun şeyle meşgul ol! Çünkü bir gün koşuşturmaca, karmaşa, her şey bitecek; geriye yalnızca niyetiniz, gayretiniz ve hizmetiniz kalacak! Milli Çözüm hedefleri istikametindeki bu hizmet ve gayretler esnasında; yapılan çalışmaları gereksiz, söylenenleri boş ve değersiz görüyorsun, öyle mi? Madem boşa kürek çektiğini düşünüyorsun; o halde o kayıktan in kardeş!.. Kaderi de, kalemi de yorma! Gerekli-gereksiz, boş beleş konuşma!.. Dilin sükûtu, gerekli gereksiz konuşmamaktır, bunu biliyorsunuz. Ruhun da sükûtu vardır; o da geçmiş ve gelecek zamanla meşgul olmayı bırakmaktır. Bugüne bakmak, günlük hizmet ve gayretlerle meşgul olup, Rıza-i İlahiye ulaşmaktır.

  ‘İyi de Hocam, ben bazı sıkıntılar, bazı dertler ve sarsıntılar yaşıyorum; çok yoruluyorum!’ diyorsan, kurtuluş çaresini ve huzur reçetesini söyleyeyim; Hangi derdin seni çok yoruyorsa, o derdinden Allah'a bahsetmemişsin demektir. Derdini Allah'a aç, O zaten biliyor, fakat senden, bu sıkıntıdan kurtulman için dua ve istekte bulunmanı bekliyor! O halde ihtiyaç duyduğunuz şeyleri veya sıkıntılı olduğunuz şeyleri güzel bir isteme şekliyle ve kurtulmak temennisiyle Allah'tan isteyin.

  Kardeşinize verilip de sizde olmayan şeyleri de sakın kıskanmayın. Kardeşlerime söyle; her hangi bir kardeşini elindeki nimetten dolayı kıskanmasınlar, çünkü Allah'ın verdiklerine karşılık onlardan neler aldığını bilemezsiniz! Kendinizin başına gelen, elinizden giden veya hiç verilmeyen şeylere de hiç üzülmeyin, Allah'ın sizden aldığını zannettiğiniz şeyler karşılığında size neler vereceğini de bilemezsiniz!

  Nasihat, nasihat, nasihat!.. Aleyhisselatü Vesselam Efendimiz: ‘Din nasihattir!’ buyurmuşlar. Bak, Biz de her fırsatta kardeşlerimize nasihatlerde bulunuyoruz. Ammaa, kardeşlerim şunu çok iyi bilsinler ki; nasihatlerin de bir sonu vardır. Nasihatler sona ermeden onları duymaya, öğrenip anlamaya ve yaşamaya bakın. Zira bin nasihatin öğretmediğini bir musibet size öğretiverir de, eliniz de ağzınız da ne yapacağını bilemeden, kaybetmiş bir şekilde ortada kalıverirsiniz, Allah muhafaza buyursun!" buyurdular. Ben içimden söylediğim zannıyla, ellerimi açıp arka arkaya: "Ya Rabbi, öyle birini Sultan ettin ki gönül tahtımıza, bizi bizden alıp Sana getirdi! Dinimizi, imanımızı kemale erdirmeden; kurtarmadan, nasihatimizi ve nasibimizi kesme... Fethi Mübin’de gayret etmeden, insanlığın kurtuluşunu görüp yer yüzünü Sen'in boyanla boyayıp Adil Düzen Medeniyetine ermeden ve hasretimizi gidermeden nasibimizi kesme!.. Ya Rabbi, bizi Sana, Efendimize (SAV), Aziz Erbakan Hocamıza, Muhterem Ahmet Hocamıza ve kutlu davamıza nankör etme! Bizi Hocamızın, Hocamızı bizim gönüllerimizde daim eyle!.." diye dua ettim. Aziz Erbakan Hocamızın: "Âmiinnn" sesleriyle uyandım.

   

        

          

   

   


  [1] (Farklı Rüyalardan Öğütler – Fatma Betül Erişkin - 18.12.2021)

  [2] Konya – 06.01.2022

 
Yorum Ekleyin
Yorum eklemek için üye olmanız gerekmektedir.
 
Telif Hakkı: Prof. Dr. Necmettin Erbakan - NecmettinErbakan.Net, Necmettinerbakan.org | Milli Çözüm Dergisi | AhmetAkgul.Net | MealiKerim.com | İLETİŞİM |RSS