• ALEVİLİĞİN ASLI VE İSTİSMARI

  ALEVİLİĞİN ASLI VE İSTİSMARI

  08 Aralık 2022

   
  | Devamı
   

  En yaygın ve yanlış davranışlardan ve inancımıza göre en temelsiz günahlardan birisi de “Suizann”la yaklaşmak ve insanlara ön yargılı bakmaktır. “Alevi mi, boş verin!.. Sünni mi, önemsemeyin!.. Kürt mü, aman dikkat edin!.. Türk mü, güvenmeyin!.. Şu partili mi, dinlemeyin!.. Bizim iktidarı mı eleştiriyor, tehlikelidir!.. Bizim tarikattan değil mi, değer vermeyin!..” gibi peşin saplantılı ve genellemeci tavırlar elbette yanlıştır, haksızlıktır ve en çirkin ayrımcılıktır. Bu kafadaki insanlardan topluma ve ülkeye yararlı hizmetler beklemek de boşunadır.

  Oysa Yüce Dinimiz İslam’a göre tüm insanlarla ilişkilerimizde iç içe dört daire vardır:

  Bunlar; 1- İnsan eşitliği, 2- Din kardeşliği, 3- Vatandaşlık bilinci ve Millet mesuliyeti, 4- Özel hizmet birlikteliğidir.

  Tolstoy: “Bir kişi acı duyabiliyorsa canlıdır. Ama başkasının acısını duyabiliyorsa o insandır!”

  Hozatlı Alevi dedesinin: “Osmanlıca yazıp tersinden okursanız; ‘کرت = تركAsum-Musa’ olacaktır” yorumu anlamlıdır.

  كنتم خير امة اخرجت لناس “Siz (bütün) insanlar için çıkarılmış hayırlı bir ümmet oldunuz.”

  Hz. Ali: “Elinden geldiğince, her insana iyilik et. Hatta o kişi iyiliğe lâyık değilse bile, sen iyilik ehli olursun…” buyurmuşlardır.

  • Unutmayalım ki; muhaliflerimiz düşmanlarımız değil, onlar yanlışlarımızdan kurtulma, noksanlarımızı tamamlama ve doğruya ulaşma ustalarımızdır. Tenkitlerden ders alanlar akıllı insanlardır.

  • Adil Düzen’de muhalefet liderleri, devlet ve hükümet başkanlarının yetkili baş danışmanlarıdır.

  12 mübarek imamın 8. altın halkası, İmam Ali Rıza’nın, İran’ın Afganistan sınırındaki eski adı Tus olan Meşhed kentindeki makamını ziyarete gitmiştik. Meşhur Müslüman Türk hükümdarı ve Hindistan fatihi Gazneli Mahmut, tahrip edilen türbeyi yeniden tamir ve tezyin etmiştir.

  Orada Kirmanşahlı bir Şafii Kürt Müslüman bize yaklaştı ve bir gruba sohbet ettiğimizi görünce: “Ben bu camide namaz kılabilir miyim? Bazı mollalarımız yasakladı da!..” diye sordu. Biz ona:

  “(Ey Nebim!) De ki: ‘Ben buna (İslam’a çağrıma) karşılık, yakın akrabalıktaki sevgi ve destek (Ehl-i Beyt’ime ve manevi varislerime muhabbet ve meveddet) dışında sizden hiçbir ücret istemiyorum.”’ (Şurâ Suresi: 23) ayetini hatırlattık.

  Evet, Peygamberimiz: “Sizden hiçbir ücret istemiyorum. Ancak yakınlarıma (aile efradıma, çocuklarıma-torunlarıma, Ehl-i Beyt-i Mustafa’ya) meveddet (saygı ve sevgi ile yapılan destek) hari煔 buyurmuşlardı.

  Rahmetli Başbakanlarımızdan Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocamızın bir sözünü şiir şeklinde sizlere aktarayım:

  “Türk Kürt ayrıştırılsa; ne Türk, ne de Kürt kalır…

  Birbirimize düşüren, hain güçler kazanır

  Çanakkale hem Sakarya, ve Kurtuluş Savaşı

  Bil inançla başarıldı, Alevi Sünni yoldaşı…

  Eğer kardeşler olursa, birbirine ilgisiz

  Bak böyle şımarır Yunan, Fransız ve İngiliz…

  Bilin ki düşman ayırmaz, Türk Kürt Sünni Alevi

  Gelin canlar ülkem sarmış, söndürelim alevi…”

        

  Peki gerçek Alevilik nedir?

  Alevilik; Varis-i Nebi Hz. Ali Efendimizin; tertemiz ve seçkin Ehl-i Beyt’in İslam yolunu ve Kur’an yorumunu rehber edinmektir. Anadolu Türk erenlerinin ve yârenlerinin iman ve ahlâk düsturlarını benimsemektir. Alevilik; Hacı Bektaş-ı Veli Hz.lerinin Fatiha tefsirini okuyup sindirmek ve aynen yerine getirmektir.

  Alevilik; Yüce Yaratıcı’ya hürmetle, cümle yaratılana duyulan muhabbeti meczedip, hakiki insan ve Halife-i Rahman şerefini kazanan onurlu ve sorumlu bir toplumu oluşturmak için yakılan aşk ateşini alevlendirmektir.  ...  MAKALENİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ..


 
Yorum Ekleyin
Yorum eklemek için üye olmanız gerekmektedir.
 
Telif Hakkı: Prof. Dr. Necmettin Erbakan - NecmettinErbakan.Net, Necmettinerbakan.org | Milli Çözüm Dergisi | AhmetAkgul.Net | MealiKerim.com | İLETİŞİM |RSS