• Pentagon Türkiye 'de Özel Operasyon Üsleri Kuracak

  Pentagon Türkiye 'de Özel Operasyon Üsleri Kuracak

  01 Şubat 2012
  PENTAGON TÜRKİYE ' DE ÖZEL OPERASYON ÜSLERİ KURACAK

   
  | Devamı

  Pentagon Türkiye'de özel operasyon üsleri kuracak 

  ABD'nin çok satan gazetesi Wall Street Journal, "Daha Çok İnsansız Hava Aracı, Daha Az Asker" başlığıyla yayımladığı geniş haberinde Pentagon'un, konvansiyonel kuvvetlerini azaltırken insansız hava araçları ve özel operasyon üslerinin küresel ağını genişletme konusunu değerlendirdiğini kaybetti.

  Gizli ve küçük komando timlerini barındırabilecek üsler "Strateji, Obama Yönetimi'nin geniş savaşlar yerine, giderek küçük gizli operasyonlara odaklanmasını yansıtıyor" diyen gazete, ABD güçlerinin Afganistan'dan aşamalı çekilmesi paralelindeki yeni stratejinin çerçevesinde önerilen üsler ile ilgili olarak yetkililerin "önerilen üslerin birçoğunun gizli ve geçici olarak küçük komando timlerini barındırabileceği"ni söylediklerini de belirtti. WSJ, ABD'li yetkililere dayanarak Pentagon'un, 2013 mali yılındaki 525 milyar dolarlık bütçesinin 10 yıl içende yapılması öngörülen 487 milyar dolarlık kesintinin ilk kısmını içereceğini, yine önümüzdeki 4 yıl içinde özel operasyon güçleri için tahsis edilen kaynaklarda yüzde 10'luk artış öngörüldüğüne dikkat çekti.

  Haberde söz konusu stratejinin, 11 Eylül 2011'deki terör saldırılarından birkaç yıl önce dönemin Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'un savunduğu Doğu Avrupa ve diğer bazı yerlerde tesisler kurulmasını öngören fikirlere benzediğine dikkat çekildi.

  "Gizli komando timleri ile küçük ve düşük profilli üsler"

  Gazete, "Planlara ilişkin bilgisi bulunan bir ABD'li yetkili, gizli komando timleri ile küçük ve düşük profilli üslerin kullanılmasının, düşük maliyetleri nedeniyle Obama Yönetimi'ne çekici geldiğini söyledi" diye yazdı.
  Habere şöyle devam edildi: "ABD'li yetkililer, askeri liderler, Türkiye ve Ürdün'ün doğusunda, Irak sınırına yakın, yeni özel operasyon üslerini kurmayı da değerlendirdiklerini söylediler. Bunlar da bölgede var olan, Yemen, Somali ve başka yerlerdeki misyonlar için kullanılan insansız hava araçları ve personel ağına eklenecek."

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Bu Haber 7789 defa okunmuştur.
  Dost Siteler...
  www.millicozum.com
  www.necmeddinerbakan.net

 
Yorum Ekleyin
Yorum eklemek için üye olmanız gerekmektedir.
 
Telif Hakkı: Prof. Dr. Necmettin Erbakan - NecmettinErbakan.Net, Necmettinerbakan.org | Milli Çözüm Dergisi | AhmetAkgul.Net | MealiKerim.com | İLETİŞİM |RSS