• Mescid-i Aksa Yıkılırsa; SİYONİST SİSTEM AYAKTA KALAMAZDI!

  Mescid-i Aksa Yıkılırsa; SİYONİST SİSTEM AYAKTA KALAMAZDI!

  12 Ocak 2023

   
  | Devamı

  Stoltenberg’le Erdoğan Ne Konuşmuşlardı?

  Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Ofisi’nde gerçekleşen kabulde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ve NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’in eşi Ingrid Schulerud da yer almıştı. Erdoğan, 4 Kasım 2022 günü Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'i ağırlamış, Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a tahıl koridoru anlaşmasının devam etmesindeki rolü nedeniyle teşekkürlerini aktarmıştı. Görüşmenin ardından Dolmabahçe’den ayrılan Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İstanbul’da yaptığı görüşmeyi sosyal medya mesajında paylaşmıştı. Erdoğan tarafından ağırlanmaktan duyduğu memnuniyeti belirten Stoltenberg, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Ukrayna tahıl anlaşmasının devam etmesindeki hayati rolü nedeniyle teşekkürlerimi ilettim.” ifadesini kullanmıştı. Erdoğan ile görüşmesinde ayrıca Finlandiya ve İsveç’in NATO üyelik başvurularının sonuçlandırılmasını ele aldıklarını aktaran Stoltenberg, iki ülkenin üyeliğinin ittifakı güçlendireceğini vurgulamıştı. Yoksa bu rolleri, dünyayı yeniden dizayn eden Siyonist merkezler mi dağıtmaktaydı? Çünkü Stoltenberg onların has adamıydı!..

  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Rusya-Ukrayna savaşı, Yunanistan’ın eylemleri ve Türkiye-İsveç-Finlandiya arasındaki üçlü muhtıra ele alınmıştı. Sn. Erdoğan, görüşmede, Rusya ve Ukrayna tarafıyla en üst düzeyde gerçekleştirdikleri diplomasi trafiği neticesinde tahıl koridorunun yeniden işlemeye başladığını belirterek, önümüzdeki dönemde anlaşmanın uzatılmasına odaklanacaklarını aktarmıştı.

  Yunanistan’ın eylemlerine de değinilen görüşmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgede gerginliği artıranın Türkiye olmadığını, Yunanistan’ın aklıselimle davranmaya ve diyaloğa yönlendirilmesinin faydalı olacağını hatırlatmıştı. Sn. Erdoğan, Türkiye-İsveç-Finlandiya üçlü muhtırasına ilişkin onay sürecinin hızını ve ne zaman sonlanacağını bu ülkelerce atılacak adımların belirleyeceğini de vurgulamıştı. Oysa bunlar halkı avutup oyalamaya yönelik politik laflardı.

  Hayret, aynı süreçte: Avrupa Konseyi, Türkiye’yi ihraca hazırlanmaktaydı!?

  AİHM’nin bağlı olduğu Avrupa Konseyi’nin Türkiye’yi üyelikten ihraç etmeye hazırlandığı konuşulmaktaydı. Reuters’in analizine göre, Türkiye’nin Osman Kavala dahil çok sayıda davada AİHM kararlarına uymaması nedeniyle üyelikten çıkarılma ihtimali, Türkiye’deki hak savunucuları arasında kaygıya yol açmıştı. Avrupa'nın en üst düzey insan hakları örgütü olan Avrupa Konseyi'nin Türkiye'yi üyelikten çıkarma hazırlığının Stoltenberg’in ziyaretine denk gelmesi enteresandı.

  İngiltere merkezli Reuters haber ajansı, yayınladığı analizde, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) bağlı olduğu Avrupa Konseyi'nin, AİHM kararlarını uygulamaması nedeniyle Türkiye'yi üyelikten çıkarabileceğini yazmıştı. Konseye kurulduğu 1949'da üye olan Türkiye'nin, tutuklu iş insanı Osman Kavala'nın serbest bırakılması yönündeki 2019 tarihli AİHM kararını uygulamaması nedeniyle ihraç edilebileceği iddiaları gündeme taşınmıştı. Konseyden bir yetkili, Reuters'a yaptığı açıklamada sürecin zamanlamasının Bakanlar Komitesi'ne bağlı olduğunu hatırlatıp Türkiye'nin 8 Kasım itibarıyla hâlâ 521 AİHM kararını uygulamadığını aktarmıştı. Türkiye'den bir diplomatik kaynak ise, Türkiye'nin, Avrupa Konseyi'nin kurumsal yapısına bağlı ilerlediği ve diyalog kanalları kapanmadan konseyin denetim süreciyle ilgili acele ettiği değerlendirmesini yapmıştı.

  Tam bu sırada Şakir Özkan Torunlar, İsrail Büyükelçisi atanmıştı.

  İsrail Devleti nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğine Şakir Özkan Torunlar'ın atanmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlanmıştı. Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara göre, İsrail Devleti nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğine Dış Politika Dayanışma Kurulu Üyesi Şakir Özkan Torunlar atanmıştı. Şakir Özkan Torunlar, 2010-2014'te Kudüs Başkonsolosluğu ve 2017-2021 tarihlerinde Yeni Delhi Büyükelçiliği görevinde bulunmuşlardı.

  Oysa İsrail Mescid-i Aksa’yı yıkmaya hazırlanmaktaydı.

  İsrail Cumhurbaşkanı Herzog'un konuşması basına sızmıştı!

  Herzog'un, Filistinlilere karşı ırkçı söylemleriyle gündeme gelen aşırı Siyonist siyasetçi Ben-Gvir’den 'tüm dünyanın korktuğunu' söylediği konuşması basına sızmıştı. İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Filistinlilere karşı ırkçı söylemleriyle gündeme gelen ve son seçimde partisi zaferle ayrılan siyasetçi Itamar Ben-Gvir’den “tüm dünyanın korktuğunu” açıklamıştı.

  İsrail Cumhurbaşkanı, 1 Kasım'daki erken genel seçimin ardından hükümeti kurmakla görevlendireceği Başbakanı belirlemek için meclise giren parti gruplarıyla tek tek yaptığı istişareler kapsamında Ultra-Ortodoks Yahudi (Haredi) Partisi “Şas”ın yetkilileriyle bir toplantı yapmıştı. AA'nın aktardığına göre Herzog’un, Binyamin Netanyahu'nun başını çektiği sağcı ittifakta yer alan dini partinin temsilcileriyle yaptığı toplantıdaki konuşmaların videosu İsrail basınına sızmıştı. Herzog, Şas temsilcilerine, “Tapınak Dağı (Mescid-i Aksa) ile ilgili sorunlarınız olacak. Bu sıkıntılı bir mesele” dediği ortaya çıkmıştı. Yani İsrail Mescid-i Aksa’yı yıkma hazırlıklarında son aşamaya gelmiş olmaktaydı. İşte böylesine kritik ve kaotik bir aşamada Sn. Erdoğan’ın İsrail’le normalleşme çabaları oldukça anlamlıydı ve mide bulandırıcıydı.

  İsrail Kamu Yayın Kuruluşu (KAN) da dahil İsrail basınının paylaştığı kayıtta Herzog, “Bir ortağınız var (Ben-Gvir) ve tüm dünya ondan korkuyor. Bunu ona da söyledim. Size söylediklerimin aramızda kalmasını ve yayınlanmamasını istiyorum, çünkü soruna neden olmak istemiyorum” ifadelerini kullanmıştı. İsrail Cumhurbaşkanlığı, toplantıda konuşulanların basına yansıması üzerine yazılı bir açıklama yaptı. Herzog’un sözlerinde Ben-Gvir'e atıfta bulunduğu doğrulanan açıklamada, "Cumhurbaşkanı, konuşmasında, tüm seçilmiş yetkililere verilen sorumluluğu hatırlattı" vurgusu yer almıştı. Aslında bu tür açıklamalar, dünya kamuoyunu Mescid-i Aksa’nın yıkılışına hazırlama amaçlıydı.

  İsrail’de 1 Kasım’da gerçekleştirilen erken genel seçimlerde, eski Başbakan ve muhalefet lideri Binyamin Netanyahu'nun başını çektiği sağ blok, 120 sandalyeli İsrail Meclisi’ne 64 milletvekili göndererek açık bir zafer kazanmıştı. Sonuçlara göre, Netanyahu liderliğindeki blokta yer alan Dini Siyonizm ve Yahudi Gücü partilerinin oluşturduğu liste, 14 milletvekili çıkararak seçim yarışını üçüncü olarak tamamlamıştı.  ...  MAKALENİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ..
  Bu Haber 51 defa okunmuştur.
  Dost Siteler...
  www.millicozum.com
  www.necmeddinerbakan.net

 
Yorum Ekleyin
Yorum eklemek için üye olmanız gerekmektedir.
 
Telif Hakkı: Prof. Dr. Necmettin Erbakan - NecmettinErbakan.Net, Necmettinerbakan.org | Milli Çözüm Dergisi | AhmetAkgul.Net | MealiKerim.com | İLETİŞİM |RSS