• İşte birçoğu Erbakan Hoca tarafından hazırlanan ve şimdi Barış Pınarı Harekâtı’nda kullanılan yerli ve milli silahlarımız.

  İşte birçoğu Erbakan Hoca tarafından hazırlanan ve şimdi Barış Pınarı Harekâtı’nda kullanılan yerli ve milli silahlarımız.

  11 Ekim 2019

   
  | Devamı


  ................

  İşte birçoğu Erbakan Hoca tarafından hazırlanan ve şimdi Barış Pınarı Harekâtı’nda kullanılan yerli ve milli silahlarımız.

  Türkiye'nin Güvenli Bölge oluşturmak amacıyla Fırat'ın doğusuna yönelik askeri harekâtı başlamıştı ve inşallah başarılacaktı. Peki, TSK harekât kapsamında hangi silahları kullanacaktı? İşte TSK'nın yeni nesil savaş silahları şunlardı:

  Kasırga Roketi: Derinlikteki kritik bölge hedefleri oldukça başarılı şekilde vuran Kasırga, katı kompozit yakıt teknolojisine sahip bulunuyordu. Kasırga roketleri sabit çelik tüpten fırlatılabildiği gibi, kötü hava ve çevre koşullarına karşı yüksek koruma ve daha kolay ve süratli doldurma ve boşaltma imkânı sağlayan izoleli pod içerisinden de fırlatılabiliyordu.

  T-300 Kasırga Topçu Roketi, 65 ila 100+ kilometre menzile sahip ve 525 kilogram-590 kilogram ağırlığına ulaşıyordu. Harp başlığı ağırlığı 150 kilogram olan T-300 Kasırga Topçu Roketi, 70 metre etki yarıçapında üretiliyordu. Kasırga K ise 35 ila 120 kilometre menzile sahip ve 585 kilogram ağırlığında. Harp başlığı ağırlığı 105 kilogram olan Kasırga K, 60 metre etki yarıçapına sahip bulunuyordu.

  MPT-76 Milli Piyade Tüfeği: 7.62×51 mm çapında, 600 metre etkili menzili olan, optik ve aksesuarın takılabildiği modüler yapıda, mekanizmanın barut gazından kirlenmesini önleyen kısa çarpmalı, gaz piston hareketli, döner başlı kilitlemeli mekanizma sistemine sahip, her türlü hava ve arazi şartlarında etkili olarak kullanılabilen yeni nesil bir silahın geliştirilmesi maksadıyla üretilen Modern Piyade Tüfeği (MPT-76) bütünüyle yurtiçinde geliştiriliyordu.

  Cobra Zırhlı Personel Taşıyıcı: Otokar Cobra, Otokar firması tarafından 1997 yılında üretimine başlanan bir zırhlı personel taşıyıcı aracı oluyordu. Azami 110 km hıza çıkabilen araçta bir adet 1 × 7.62 mm veya 12.7 mm makineli tüfek bulunuyordu. Bunun 9 personel taşıma kapasiteli lastik tekerlekli 4x4 Cobra Zırhlı Aracın amfibik versiyonu da üretiliyordu. Kazakistan Silahlı Kuvvetleri ihtiyacı için Otokar şirketi Kazakistan Engineering şirketi ile 2011 yılında yapılan anlaşma doğrultusunda ortak lisanslı üretim yapılıyordu.

  Mızrak-O: Roketsan üretimi OMTAS aynı zamanda Mızrak-O adıyla da biliniyordu. Roketsan’ın piyade birliklerinin karadan karaya kullanımı için geliştirdiği bir tanksavar füze sistemi olan OMTAS, savaş alanındaki tüm zırhlı araçları vurmak için kullanılıyordu. Gündüz ve gece tüm hava koşullarında görev yapabilen OMTAS, 4 km menzile ulaşıyordu.

  T129 ATAK Taarruz Helikopteri: TSK’nın son yıllarda envanterine kattığı T129 ATAK helikopteri, hem taarruz hem de taktik keşiflerinde kullanılıyordu. ATAK helikopteri, tamamen yerli imkânlarla üretilen silah ve güç sistemlerine sahip olmasıyla da dikkat çekiyordu. Türk yapımı lazer güdümlü Cirit füzesi ve uzun menzili Mızrak tanksavar füzesi ATAK’ın silahları arasında yer alıyordu. T129 ATAK, 5 palli ana rotor, güçlü motoru, yeni nesil hedef tespit sistemi, entegre kask sistemi, etkin ve özgün silah teknolojisi, sayısal kokpit mimarisi, görev bilgisayarları ile gelişmiş uçuş ve atış kontrol sistemleriyle öne çıkıyordu.

  Bu helikopter, iki pilotun da maksimum görüşe sahip olduğu tandem adı verilen önlü arkalı kokpit dizaynıyla öne çıkıyordu. Yüksek manevra kabiliyetine sahip ana rotor sistemi ve her biri bin 292 beygir güç üreten iki motoru helikopteri benzerlerinden üstün kılıyordu. Ortalama görev ağırlığıyla 274 kilometre hıza ulaşabilen ATAK, standart yakıt ile 3 saat havada kalabiliyor ve 519 kilometre menzile ulaşabiliyordu. 14 metre 60 santim uzunluğa ve 3 metre 95 santim yüksekliğe sahip helikopter, paller ile gövdenin yakın olmasının da etkisiyle üstün bir manevra kabiliyeti gösteriyordu. 360 derece manevra gücüne sahip ATAK helikopteri, 90 dereceye yakın açılarla yükselme, dalma, burun ya da kuyruk sabit kalacak şekilde kendi etrafında dönme ve yan uçuş gibi manevraları başarıyla gerçekleştiriyordu.

  ATAK, aynı anda 8 adet güdümlü anti-tank füzesi UMTAS, 12 adet güdümlü CİRİT, 2 adet STINGER, 76 adete kadar 70 mm güdümsüz roket ve 500 adet top mermisiyle görev yapabiliyordu. ATAK helikopterinde gece-gündüz termal görüş ve hedefleme sistemi ile avcı kaska montajlanmış nişangâh sistemi taşıyordu. Hedefleri lazer sistemiyle koordinatlayan ATAK, çıplak gözle görmeden de hedefi yok edebiliyordu. Helikopterde milli kriptolama yeteneğine sahip haberleşme sistemleri, sayısal video kayıt sistemi ve sayısal harita uygulamaları da bulunuyordu.

  T-155 Fırtına Obüsü: NATO standardı her cins 155 mm obüs mühimmatını kullanabilen Fırtına, 48 adet silah payı kıt`a yükü mühimmat taşıyordu. Elektrikle çalışan ve elektronik olarak kontrol edilen otomatik mermi doldurma sistemi sayesinde obüs; ani atış için 15 saniyede 3 atım ve sürekli atış için dakikada 2 atım gerçekleştirebiliyordu. MKE tesislerinde üretilen 52 çap uzunluğunda, monoblok olarak imal edilen ve 23 Lt`lik yanma odası hacmine sahip namlu ile donatılıyordu. Obüs atış görevinin tamamlanmasına müteakip 30 sn. içinde mevzisini terk edebiliyordu. Üzerine monte edilmiş 12 adet hidro-pnömatik süspansiyon ünitesi ve tekerlerinden oluşan gelişmiş süspansiyon sistemi sayesinde engebeli arazi dahil her türlü arazide rahatça harekât kabiliyeti bulunuyordu. Güç Ağırlık oranı 21bg/t olan Fırtına’nın harekâtlarını uzun süreli destekleyebiliyordu. ADOP-2000 sistemine sayısal olarak entegre edilmiş olan Fırtına, sahip olduğu Aselsan ürünü 9600 serisi frekans atlamalı sayısal telsizler vasıtasıyla emniyetli, güvenilir, esnek, süratli, mobil, beka kabiliyeti yüksek, elektronik harp korumalı etkin bir ses ve veri haberleşmesinin tesisine ve atış esaslarının süratle takibine imkân sağlıyordu.

  Poyraz: Poyraz 'Fırtına Obüsleri'ne kesintisiz güç sağlıyordu. TSK'nın modern 'Seyit Onbaşısı' olarak adlandırılan Poyraz Mühimmat Transfer Sistemi savunmada aktif olarak kullanılıyordu.

  Mızrak-U: MIZRAK-U (UMTAS), Kızılötesi Arayıcı Başlık veya Lazer Arayıcı Başlık opsiyonları ile havadan yere veya yerden yere zırhlı hedeflere karşı kullanılan 8 km menzilli atış öncesi/atış sonrası kilitlenme ile at-unut/at-güncelle özelliğine sahip bir anti-tank füzesi oluyordu. 8 km azami menzil ve 500 m asgari menzile sahip MIZRAK-U (UMTAS), gündüz-gece ve tüm hava koşullarında görev yapabilme özelliği taşıyordu.

  Kirpi-2: Kirpi-2 araçları, personel, silah, mühimmat ve ikmal maddelerinin emniyetle ve süratle taşınması, manevra unsurlarına etkin ve devamlı muharebe hizmet desteği sağlanması, klasik askerî harekâtın yanı sıra yüksek mayın/el yapımı patlayıcı tehdidinin olduğu teröristle mücadele, barışı destekleme ve hudut görevlerinde personel taşınması amacıyla tedarik ediliyordu. Bu araçlar, 375 beygir motor gücüne, yüksek hareket ve taktik kabiliyetine, uzaktan komutalı silah istasyonuna, sürücü ve personel iç/dış, gece/gündüz görüş sistemlerine, IR aydınlatma farlar ve IR flaşörlere, iç/dış yangın söndürme, KBRN, navigasyon ve birlik takip, iç konuşma, atış yeri hedef tespit, karıştırma/köreltme sistemlerine sahip bulunuyordu.

  Cirit Füzesi: Cirit Türkiye'nin roket ve füze sistemleri üreticisi ROKETSAN tarafından geliştiriliyordu. CİRİT, aerodinamik yapısı ve kompozit katı yakıtlı motoru sayesinde, klasik 2.75 füzelere göre, 8 km ile sınıfının en uzun menziline sahip bulunuyordu. Ayrıca CİRİT füzesi çok maksatlı (Zırh Delici, Anti-Personel ve Yangın Çıkarıcı) harp başlığı ile birlikte yüksek infilaklı harp başlığı opsiyonları da taşıyordu.

  Koral Elektronik Harp Sistemi: Aselsan tarafından özgün olarak geliştirilen Koral Elektronik Harp Sistemi, Barış Pınarı Harekâtı'nda önemli rol oynuyordu. Koral, askeri araçlara entegre edilen ve geniş frekans bandında görev yapabilen bir radar sistemi oluyordu. Milli ve yerli olan Koral Elektronik Harp Sistemi radarları kör etmek, iletişimi kesmek ve diğer bilgisayarlı sistemleri işlevinden uzaklaştırmak için kullanılıyordu. Koral, bir elektronik destek aracı ve 4 elektronik taarruz aracından oluşuyordu. Elektronik destek aracı, hedefi çok sıkı bir şekilde takip edip hangi bantta yayın yaptığını bulduktan sonra o banttaki elektronik taarruz aracına gereken bilgileri aktarılıyordu. Ve hedef, elektronik taarruz aracı tarafından hedef işlevini yapamayacak hale getiriliyordu. Yerli hava savunma sistemi Koral, Suriye sınır hattına sevk edilerek aktif hale getirilmiş bulunuyordu. Sistemin menzilinin yaklaşık 200 kilometre olduğu belirtiliyordu.

  MAKALENİN TAMAMI İÇİN: 

  http://www.millicozum.com/mc/duyurular/gazaniz-mubarek-zaferiniz-muhtesem-olsun

   

   


  [1]https://www.yenicaggazetesi.com.tr/hdp-turkiye-partisi-veya-ortak-vatan-53451yy.htm

  [2] https://yetkinreport.com/2019/10/10/suriye-harekatindaki-ilk-gununun-tahlili/

  [3] https://www.aydinlik.com.tr/cumhurbaskani-na-acik-mektup-kesin-zafer-icin-dogru-strateji-dogu-perincek-

  [4] abdulkadirozkan@milligazete.com.tr  Bu Haber 4035 defa okunmuştur.
  Dost Siteler...
  www.millicozum.com
  www.necmeddinerbakan.net

 
Yorum Ekleyin
Yorum eklemek için üye olmanız gerekmektedir.
 
Telif Hakkı: Prof. Dr. Necmettin Erbakan - NecmettinErbakan.Net, Necmettinerbakan.org | Milli Çözüm Dergisi | AhmetAkgul.Net | MealiKerim.com | İLETİŞİM |RSS