• İşlenen Günahların İmanı Bozması VE AHLÂKI-VİCDANI YOZLAŞTIRMASI

  İşlenen Günahların İmanı Bozması VE AHLÂKI-VİCDANI YOZLAŞTIRMASI

  25 Aralık 2022

   
  | Devamı

  Pek çok haksızlık ve ahlâksızlığın temelinde insanların; “Kendilerini seçilmiş ve cenneti peşinen garantilemiş” sayma düşüncesi vardır. Bu sapkın saplantıya kapılanlar, işledikleri kötülük ve zulüm gibi günahların kendilerine pek zarar vermeyeceğini, önceden işledikleri birçok hayırlı hizmet ve ibadetler nedeniyle… Veya enbiya, evliya ve şüheda çocukları-torunları olmaları sebebiyle ve onların şefaatiyle affedileceklerini sanmakta ve her türlü gizli günaha cesaret kazanmaktadır. Ve bu aslında, şeytanın insanı Allah ile aldatmasıdır.

  “Ey insanlar, hiç şüphesiz Allah'ın va’adi Hakk’tır (her dediği olacaktır); öyleyse dünya hayatı sizi aldatmasın ve (şeytan gibi birtakım) aldatıcı(lar) da, (Kur’an’ın ayetlerini, Peygamberin hadislerini istismar edip eğrilterek ve kendisine Hakk dostu havası vererek) sizi Allah ile aldatmasın. (Bundan sakının ki, en yaygın ve maalesef saygın bir sahtekârlıktır.)” (Fâtır Suresi: 5)

  “Biz seçkin kullarız ve her kötülüğü yapsak da, sonunda bağışlanacağız” saplantısı bir sapkınlıktır!

  “Ona karşı ayetlerimiz okunduğunda, sanki işitmiyormuş ve kulaklarında bir ağırlık bulunuyormuş gibi, büyüklük taslayarak (müstekbirce ve “Onun asıl yorumu bize öğretildi, biz seçkin kimseleriz” dercesine) sırtını çevirip dönmektedir. Artık Sen ona acı bir azap ile müjde ver (ki başına gelecekleri görecektir).” (Lokman Suresi: 7)

  “(Şeytani bir aldanışla) Dediler ki: 'Sayılı günlerin dışında, (ahirette) ateş asla bize değmeyecektir.' (Biz seçkin ve sevimli kullarız, nasipli ve kıymetli insanlarız, hangi günahı işlesek yine de bize azap edilmeyecektir.) De ki: ‘Allah katından bir ahit mi aldınız? -Ki Allah asla ahdinden dönmez- Yoksa Allah'a karşı (yalan uydurup hiç) bilmediğiniz bir şeyi mi söylüyorsunuz (ve sapıtıyorsunuz)?’” (Bakara Suresi: 80)

  Bu, onların: “(Biz seçilmiş ve sevgili kullarız, bu yüzden) Ateş bize (hafifletilmiş olarak) sayılı günler dışında kesinlikle dokunmayacak” demelerindendir. Onların bu iftiraları, dinleri konusunda kendilerini yanılgıya düşürmesi sebebiyledir. [Not: Bunları asıl aldatan ve avutan şeytan vesvesesi ise; “Dünyalık makam ve menfaat için, bazı Tevrat hükümlerini -şimdi Kur'ani emirleri- terk etmemizde ve bazı günahları işlememizde, öyle korkulacak bir vebal yoktur. Çünkü bizim bu kötülüklerimize karşı, hayırlı hizmetlerimiz ve ibadetlerimiz de vardır. Bu nedenle cehennem ateşi ve ahiret azabı bize sayılı gün dışında asla dokunmaz” düşüncesidir.] (Âl-i İmrân Suresi: 24)

  “Yahudi ve Hristiyanlar: (Hâşâ) ‘Biz Allah'ın çocuklarıyız ve O'nun sevdiği (kullarıyız)’ demektedirler. De ki: ‘Peki (öyle ise), ne diye sizi günahlarınızdan dolayı azaplandırıyor? Hayır, siz (sadece) O'nun yarattığından birer beşersiniz. O, dilediğini bağışlar, dilediğini azaplandırır. Göklerin, yerin ve bunların arasındakilerin tümünün mülkü Allah'ındır. Son varış O'nadır. (Bütün hayat ve kâinat; Allah’ın yaratıp donattığı ve bunlarla bize sıfatlarını ve sanatını tanıttığı harika eserleridir. Herkes ve her şey Allah’ın nuruna ve huzuruna geri dönecektir.)’” (Maide Suresi: 18)

  Sadece Yahudi ve Hristiyanlar değil, maalesef Müslümanların da pek çoğunda: “Biz zaten iman etmiş kimseleriz, Hz. Muhammed’in ümmetiyiz… Bu nedenle, bazı günahlarımız için geçici bir süre cehenneme girsek de, sonunda mutlaka çıkarılıp cennete gireceğiz!..” gibi yanlış ve yamuklaştırıcı bir düşünceye rastlanmaktadır. Oysa böyle bir garanti hiç kimseye sağlanmamıştır, zaten bu kanaat imtihan sırrına aykırıdır. Çünkü küçük sanılan ve sürekli tekrarlanan günahlar büyük günahlara cesaret kazandırmakta, büyük günahlar ise imanı karartmaktadır. Ve hele; faiz, fuhuş, kumar, Haçlı ortaklığı gibi büyük günahları işleyen iktidarları sevip desteklemek ise insanı hidayetten koparmaktadır.  ...


  MAKALENİN TAMAMI İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ..  Bu Haber 66 defa okunmuştur.
  Dost Siteler...
  www.millicozum.com
  www.necmeddinerbakan.net

 
Yorum Ekleyin
Yorum eklemek için üye olmanız gerekmektedir.
 
Telif Hakkı: Prof. Dr. Necmettin Erbakan - NecmettinErbakan.Net, Necmettinerbakan.org | Milli Çözüm Dergisi | AhmetAkgul.Net | MealiKerim.com | İLETİŞİM |RSS