• Aziz Erbakan Hocamızdan İNCİ MERCAN’LAR VE MANEVİ İKAZLAR!

  Aziz Erbakan Hocamızdan İNCİ MERCAN’LAR VE MANEVİ İKAZLAR!

  07 Eylül 2022

   
  | Devamı

  İlimsiz ve şuursuz yapacağın ibadette, sana anlayış kazandırmayacak ilimde, ve seni tefekküre sürüklemeyecek Kur’an tilavetinde hayır yoktur.

  Aleyhisselâtü Vesselam Efendimiz buyurmuşlardır ki: “Bela bir insanın diline bağlıdır; insan bir şey için ‘yapmam’ dediği zaman, Şeytan tüm işini bırakır ve o insanla o işi yaptırıncaya kadar uğraşır.”

  İnsanların üslubuna bakın. Bu size onları ne kadar dikkate almanız gerektiğini söyler. Çünkü “Üslûbu beyan, ayniyle insandır!” Akıllı kimsenin lisanı kalbindedir, çünkü o düşünerek ölçüp biçerek konuşmaktadır.

  Yaşadığınız sıkıntı ve dertleri yaratılanlara şikâyet etmeyi bırakın. Şikâyet etmeye devam ettiğiniz takdirde; en merhametli olanı, merhametsizlere şikâyet etmiş olursunuz!

  Bâtıl için çalışanlar, yanlış ve sonuçsuz davaları için çalışmaktan usanmıyorlarsa; siz, Hak olan ve mutlak galip olacak olan davanız için çalışmaktan niçin usanasınız?

  Şükür nedir? Şükür minnettarlıktır! Şükrün mikyası nedir? Kanaattir, iktisattır, rızadır, memnuniyettir!.. Peki, şükürsüzlük nedir? Şükürsüzlük nankörlüktür. Şükürsüzlüğün sonucu ise; hırs, israf, hürmetsizlik, helal ve haram ayırt etmemektir.

  Allah; "İhtiyaç sahibini doyurun, ihtiyacını giderin" buyuruyor, biz "Ya Rabbi fakiri fukarayı doyur" diye dua ediyoruz!.. Allah; "Yetime bakın kol kanat gerin" buyuruyor, biz "Ya Rabbi yetimi koru, gözet, onlara kol-kanat ger!" diye dua ediyoruz!.. Allah; "Acize merhamet edin" buyuruyor, biz "Ya Rabbi acize merhamet et aczini gider" diye dua ediyoruz!.. Allah bu görevleri bize yüklüyor ve "Devletinizi idarenizi kurun emirlerini uygulayın" buyuruyor. Biz tüm emirleri olduğu gibi bu emirleri de Allah'a yüklüyoruz!?..

  Bir insanın hayatındaki problemlerin asıl sebebi; ya düşünmeden hareket etmesi, ya da hiç hareket etmeden sadece düşünmesidir.

  Ya Rabbi, kim Senin rızanla bir sevinç yaşıyorsa, onun sevincini daim kıl! Ve kim de Senden uzakta bir hüzne dalmışsa, o kuluna da sahip çık Ya Rabbi! (Âmin.)

  İnsanın en muhtaç, en çaresiz ve en garip günü hangi günüdür, biliyor musunuz? Kabre konulduğu gündür!

  Bakıyorum, hepinizin ya dilinde, ya zihninde sürekli şikâyet, şikâyet, şikâyet!.. Anlam veremiyorum. Neyin şikâyeti bu? Neyi şikâyet ediyorsunuz? Kimi şikâyet ediyorsunuz? Kime şikâyet ediyorsunuz? Hz. Âdem gibi iki yüz yıl başın secdede, gözyaşı içinde tevbe mi ettin? Hz. İbrahim gibi uzaydan bile görünür büyüklükteki ateşe mi atıldın? Hz. Ali gibi sırtından mı bıçaklandın? Hz. Hüseyin gibi başını gövdenden mi ayırdılar? Aleyhisselâtü Vesselam Efendimiz gibi taşlandın mı? Sen, Hak davada olmanın diyeti olarak ne verdin, nelerini harcadın? Kendinden şikâyet etmeden önce, Bizimle oluşuna, Hak davada nefer oluşuna şükret! Şükürsüzlük, elinizdeki nimetlerin alınmasına sebeptir! Eğer fedakârlık gibi gördüğün hareketlerin hesabını tutarsan, bu davayı yürütemezsin!

  Bakın, size net bir şekilde ifade edebilirim ki; bir şeyi gerçekten başarıp gerçekleştirmek istediğiniz zaman, onun gerçekleşmesini sağlamak için Allah bütün evreni sizin emrinize verir!

  O şikâyet edip durduğunuz sıkıntılar var ya, bazıları sizleri kötü işlerden alıkoymak içindir. Yaşadığınız acı sizi meşgul etmek, günaha ve zulme giden yolu tıkamak içindir.

  Bir insana verilebilecek en hayırlı şey, kuvvetli ve nasıl kullanacağını bilebileceği bir "akıl"dır! Eğer akıl verilmemişse o insana verilebilecek ikinci hayırlı şey, güzel bir "edep ve hayâ"dır!.. Ona da yeteri kadar sahip değilse, o insana verilebilecek üçüncü hayırlı şey; danışabileceği "Salih bir dost ve arkadaş"tır!.. Ona da sahip değilse, o insana verilebilecek dördüncü hayırlı şey "uzun bir suskunluk"tur! Ona da sahip değilse, o insana verilebilecek beşinci hayırlı şey "acil bir ölüm"dür!

  Girdiğin her yeri pâk, yediğin her lokmayı hak et!

  Cömert bir insanın yemeği yiyene şifa olur, cimri bir insanın yemeği ise yiyene hastalık olur!  ...  MAKALENİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ..


  Bu Haber 94 defa okunmuştur.
  Dost Siteler...
  www.millicozum.com
  www.necmeddinerbakan.net

 
Yorum Ekleyin
Yorum eklemek için üye olmanız gerekmektedir.
 
Telif Hakkı: Prof. Dr. Necmettin Erbakan - NecmettinErbakan.Net, Necmettinerbakan.org | Milli Çözüm Dergisi | AhmetAkgul.Net | MealiKerim.com | İLETİŞİM |RSS