• AKP İKTİDARININ SAVURGANLIĞI VE MELEN BARAJI TUTARSIZLIĞI

  AKP İKTİDARININ SAVURGANLIĞI VE MELEN BARAJI TUTARSIZLIĞI

  13 Ocak 2023

   
  | Devamı

  Erdoğan iktidarının yandaş kayırmacılığı ve savurganlığı sonucu; yanlış projelere milyarlarca lira çöpe atılmıştı. Çatlaklar oluşan Melen Barajı’na 8 milyar TL, çürüyen Ankapark için 801 milyon dolar, kullanılamayan ve uçak inmeyen havalimanlarına da yüz milyonlarca lira boşa harcanmıştı.

  Garip gurebanın hakkından ve kamu kasasından yandaş şirketlere milyarlarca lira aktarılan projeler, ya hatalı inşa edildiği için tamamlanamamış, ya da hukuki süreçler tamamlanmadığı için atıl kalmıştı. Olan ise kamunun çöpe atılan milyarlarca lirasına olmaktaydı.

  İktidarın tamamlayamadığı projelerin başında Melen Çayı Projesi vardı. Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Melen Barajı için ilk ihaleyi 29 Mayıs 2012’de açmıştı. Bu ihalenin 213 milyon 850 bin TL’ye Ece Tur ile Yöntaş İnşaat iş ortaklığına verildiği açıklanmıştı. Melen Barajı’nın temeli de 2014 yılında atılmıştı. Düzce ve Sakarya illerini birbirinden ayıran Büyük Melen Çayı’nın Karadeniz’e döküldüğü noktada inşaatına başlanan barajın 214 milyon liraya mâl olacağı vurgulanmıştı.

  Temel atma töreninde konuşan dönemin Orman ve Su İşleri Bakanı AKP’li Veysel Eroğlu da “Melen Barajı’nın İstanbul’un su sorununu 2071 yılına kadar çözeceğini” hatırlatmıştı. Eroğlu, “baraj inşaatının 7 Aralık 2016 tarihinde saat 13.59’da bitirileceğini” açıklamış ve “İstanbullular susuzluk konusunda endişe etmesin” diye hava atmıştı.

  Törende konuşan dönemin İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Kadir Topbaş ise “Bugün sizlerle bir tarihe tanıklık ediyoruz. Gelecek kuşaklar adına bir tarih düşüyoruz” şeklinde konuşmuşlardı.

  8 milyar TL çöpe atılmıştı!

  Şirket, Eroğlu’nun açıkladığı tarihte baraj inşaatını tamamlayamamış ve DSİ 29 Aralık 2016’da baraj inşaatını tamamlamak için yeni bir ihaleye daha çıkmıştı. Hayret, bu ihale de yine ilk ihaleyi alan Ece Tur ile Yöntaş İnşaat iş ortaklığına 271 milyon 548 bin TL’ye bırakılmıştı. Bu iki ihaleyle birlikte DSİ, Ece Tur ile Yöntaş İnşaat iş ortaklığıyla toplam 485 milyon 398 bin TL’lik sözleşme imzalamıştı.

  Ancak baraj projesi bir türlü tamamlanamamış, inşaat sırasında barajın gövdesinde yarıklar ve açılmalar olmaya başlamıştı. Baraj bitirilemeyince Melen’in suyu İstanbul’a borularla aktarılmaya çalışılmıştı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu göreve gelir gelmez 19 Ekim 2019’da baraj inşaatında incelemeler yapmış ve baraj gövdesindeki derin çatlaklar nedeniyle inşaatın durduğunu açıklamıştı. DSİ Genel Müdürlüğü, Melen Barajı güçlendirme inşaatı için 28 Şubat 2020 tarihinde bir ihale daha hazırlamıştı. Bu ihaleyi de 412 milyon 151 bin TL teklif veren Everest Madencilik İnşaat Nakliye Sanayi ve Ticaret A.Ş. kazanmıştı.

  Şirket ile DSİ arasında imzalanan sözleşmeye göre, güçlendirmenin 26 Şubat 2023’te bitirilmesi planlanmıştı. Ancak şirket yetkilileri ve DSİ yetkilileri anlaşamamış ve şirket projeyi tasfiye kararı almıştı. DSİ tasfiye talebini kabul etmiş ve 8 Temmuz 2022’de Melen Barajı’nda yeniden çalışmalar askıya alınmıştı.

  Melen Barajı için biri ikmal, biri güçlendirme olmak üzere 3 inşaat ihalesi, birkaç danışmanlık ihalesi, İSKİ’den DSİ’ye aktarılan kaynaklar ve kamulaştırma bedelleri dahil olmak üzere kamunun kasasından en az 8 milyar TL harcandığı anlaşılmıştı.  ...


  MAKALENİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ..

  Bu Haber 30 defa okunmuştur.
  Dost Siteler...
  www.millicozum.com
  www.necmeddinerbakan.net

 
Yorum Ekleyin
Yorum eklemek için üye olmanız gerekmektedir.
 
Telif Hakkı: Prof. Dr. Necmettin Erbakan - NecmettinErbakan.Net, Necmettinerbakan.org | Milli Çözüm Dergisi | AhmetAkgul.Net | MealiKerim.com | İLETİŞİM |RSS