• AFGAN GÖÇÜNÜN PERDE ARKASI “TURİSTİK SERBEST BÖLGE” FACİİASI VE DİYANET’İN LAÇKALAŞTIRILMASI

  AFGAN GÖÇÜNÜN PERDE ARKASI “TURİSTİK SERBEST BÖLGE” FACİİASI VE DİYANET’İN LAÇKALAŞTIRILMASI

  05 Kasım 2021

   
  | Devamı

  AFGAN GÖÇÜNÜN PERDE ARKASI

  “TURİSTİK SERBEST BÖLGE” FACİASI

  VE

  DİYANET’İN LAÇKALAŞTIRILMASI

        

  BM'den Afganistan'la ilgili “400 bin kişi yerinden edildi” itirafı

  Birleşmiş Milletler (BM), Taliban'ın ilerleyişini sürdürdüğü Afganistan'da, bu yılın başından bu yana çatışmalar nedeniyle yaklaşık 400 bin kişinin yerinden edildiğini açıklamıştı. BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın brifinginde, Afganistan'da çatışmalar yüzünden yerinden edilmelerin sayısında mayıs ayında büyük artış olduğunu hatırlatmıştı. ABD'nin Afganistan'daki askeri güçlerini çekme kararının ardından saldırıları zirve noktaya ulaşan Taliban, ülkenin Orta Asya ile bağlantısını sağlayan kuzey vilayetlerinin merkezlerini de ele geçirmeye başlamıştı. Öyle anlaşılıyor ki, ABD ile Taliban arasında bir danışıklı dövüş vardı.

  ABD ile Taliban arasında imzalanan Doha Anlaşması'na göre, NATO güçlerinin son çekilme tarihi olan 11 Eylül 2021'den önce vilayet merkezlerine saldırmayacağını ilan eden Taliban, ABD hava saldırılarını gerekçe göstererek vilayet merkezlerine saldırmaktaydı. Taliban; bir kısmı ülkenin güneybatısında, bazısı batısında, diğerleri kuzey ve kuzeydoğuda olmak üzere pek çok vilayet merkezini Afgan hükümet güçlerinden geri almıştı. Taliban'ın kontrolüne giren yerlerdeki ilk icraatlarından biri, cezaevlerinde bulunan tüm mahkûmları serbest bırakmaktı.

  Afgan hükümeti hazırlıksız yakalanmıştı!

  ...

  MAKALENİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ


  Bu Haber 152 defa okunmuştur.
  Dost Siteler...
  www.millicozum.com
  www.necmeddinerbakan.net

 
Yorum Ekleyin
Yorum eklemek için üye olmanız gerekmektedir.
 
Telif Hakkı: Prof. Dr. Necmettin Erbakan - NecmettinErbakan.Net, Necmettinerbakan.org | Milli Çözüm Dergisi | AhmetAkgul.Net | MealiKerim.com | İLETİŞİM |RSS