• ABD’ye Karşı Alkaloid Zaferini Erbakan Kazanmıştı.

  ABD’ye Karşı Alkaloid Zaferini Erbakan Kazanmıştı.

  17 Nisan 2020

   
  | Devamı

  ...

  ABD’ye karşı alkaloid zaferini Erbakan kazanmıştı.

  Türkiye’de yakın tarihimizde haşhaş odağında önemli siyasal olaylar yaşanmıştır. ABD, Amerikan gençlerinin kullandığı uyuşturucunun kaynağının Türkiye olduğu iddiasıyla ülkemizde haşhaş üretiminin yasaklanmasına çalışmıştı.

  CHP-MSP koalisyonunda afyon ekimi serbest bırakılmıştı.

  01/07/1974 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile ilaç hammaddesi ihtiyacının sağlanması ve geçimi büyük ölçüde haşhaş üretimine bağlı olan çiftçilerin yaşam koşullarının düzeltilmesi amacıyla, haşhaş ekimi ve ham afyon üretimi Erbakan’ın özel gayretiyle 7 ilde (Afyon, Burdur, Isparta, Denizli, Kütahya, Uşak ve Konya) serbest bırakılmıştır. 06/12/1974 tarihli kararname ile kaçağa kayma riski yüksek olan ve haşhaş kapsülünün çizilmesi ile elde edilen afyon üretimi yerine, daha güvenli bir yöntem olan çizilmemiş haşhaş kapsülü üretimine başlanmıştır. O dönemde Milli Selamet Partisi programında şu cümleler yer almıştı: “İlaç ve kimya sanayiini kuracağız. İlâç ana maddelerini yurdumuzda yapacağız. Ambalaj sanayii ve İlaç müstahzarı laboratuvarı durumundaki ilaç fabrikalarımızı, ham madde imal edecek fabrikalar haline gelmeleri için gereken tedbirleri alacağız.” MSP döneminde Başbakan Yardımcısı iken, Erbakan Hocam Bolvadin’e Afyon Alkaloid Fabrikasının temel atma törenindeki konuşmasında; “Böylece 25 yıl önce Yörükzade Ahmed Fevzi Efendi’ye verdiğimiz sözü Elhamdülillah bugün yerine getiriyoruz. Bolvadin’imize kuracağımız Alkaloid Fabrikasında haşhaş işlenecek, bu fabrika tam kapasite ile çalıştığında 30.000 işçi çalışacak..." diye uzunca teknik bilgiler aktarmıştı.

  Alkaloid, Alanında Dünyanın En Büyük Fabrikasını Erbakan Açmıştır!

  1976 yılında Afyonkarahisar ili Bolvadin ilçesinde Prof. Dr. Necmettin Erbakan tarafından temeli atılan Afyon Alkaloidleri Fabrikası 1981 yılında deneme üretimine başlamış. 1986 yılında ise kesin kabulü yapılarak esas üretime başlamıştır. Afyon Alkaloidleri Fabrikası 20 bin ton/yıl çizilmemiş haşhaş kapsülü işleme kapasitesiyle alanında dünyanın en büyük fabrikasıdır. Haşhaş, önemini tıpsal niteliğinden almaktadır. Bu niteliği ise morfin ve diğer alkaloidlerden kaynaklanır. Bunlardan ilaç aktif hammaddeleri yapılmaktadır. Haşhaş kapsülü morfin, kodein, tebain, noskapin ve papaverin gibi tıbbi öneme sahip olan ana alkaloidlerin yanı sıra yaklaşık 30 değişik alkaloid barındırmaktadır. Tıpta, ağrı kesici, uyuşturucu ve öksürük kesici ve aşı hammaddesi olarak 95 adet ilacın temelini oluşturmaktadır.
  ...

  MAKALENİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ


  Bu Haber 2186 defa okunmuştur.
  Dost Siteler...
  www.millicozum.com
  www.necmeddinerbakan.net

 
Yorum Ekleyin
Yorum eklemek için üye olmanız gerekmektedir.
 
Telif Hakkı: Prof. Dr. Necmettin Erbakan - NecmettinErbakan.Net, Necmettinerbakan.org | Milli Çözüm Dergisi | AhmetAkgul.Net | MealiKerim.com | İLETİŞİM |RSS